Hledáte informace týkající se škodlivosti e-cigaret? Je kouření elektronické cigarety škodlivé? Problematika se stále diskutuje na nejrůznějších fórech určených elektronickému kouření, ale pozornost jí nyní věnují i příslušné instituce, které provádějí kontroly. V zásadě platí zákaz prodeje elektronických cigaret, e-liquidů a jejich doplňků osobám mladším 18-ti let.
Jedno je však jisté, největší předností elektronického kouření je skutečnost, že k aplikaci nikotinu zde dochází inhalací výparů z e-liquidů, které se uvolňují odpařováním těchto látek při nízkých teplotách, tudíž na úplně jiném principu než u běžného kouření cigaret.
Zatímco při kouření cigarety dochází k hoření a vzniku dýmu, při kterém je uvolňován škodlivý dehet, při e-kouření se uvolňuje pára. Nejvíce škodlivin obsahuje cigaretový papírek, ne samotný tabák. Dehet zanáší plicní sklípky a obaluje je neprodyšnou vrstvou, kterou neproniká kyslík. Je prokázáno, že dehet je rakovinotvorný. Dalším průvodním jevem je kazivost a žloutnutí zubů a ovlivnění činnosti chuťových pohárků. Nemalý negativní vliv má cigareta i pro okolí, kde mluvíme o tzv. pasivním kouření.
A proč většina kuřáků vlastně kouří? Je to nejspíš kvůli potřebě nikotinu. V cigaretách je nikotin obsažen v listech tabáku, kdežto u elektronické cigarety je nikotin přidáván v tzv. čisté formě, která vzniká louhováním v propyleglykolu. Zastavme se teď u náplně pro elektronické cigarety jako takové. Běžné složení e-liquidu zahrnuje propylenglykol, glycerol, aroma a nikotin v množství, které je uvedeno na obalu. Propan 1,2-diol nebo-li propylenglykol je běžně využíván v lékařství, jako součást léčiv nebo v potravinářství . Dlouhodobé laboratorní testy nikdy neprokázaly žádný nepříznivý vliv propylenglykolu na organismus. Vědecké studie na toto téma jsou veřejně přístupné. Propyenglykol však mírně vysušuje sliznici, což lze řešit úpravou pitného režimu.
Glycerol, neboli glycerin, systematickým názvem propan-1,2,3-triol, je hygroskopická bezbarvá viskózní kapalina bez zápachu, sladké chuti. Obvykle bývá přítomen v menším poměru a zajišťuje dobrou dýmivost elektronické cigarety. Aroma je použito běžné potravinářské, kde je nepřeberná nabídka od ovocných, nápojových až po různé speciální příchutě. Je už na každém uživateli, co si vybere. Každý výrobce má své povedené i méně věrohodné příchutě, což je znát na oblíbenosti té, či oné značky. Zde je potřeba říci, že na trhu se objevilo velké množství po domácku vyrobených liquidů, ale to se postupně mění v souvislosti s dohledem nad jejím prodejem ze strany České inspekce životního prostředí a České obchodní inspekce.
Co říci na závěr? Pokud vás zaujalo elektronické kouření, zkuste navštívit solidního prodejce, který vám jistě ochotně poskytne veškeré rady a ukáže možnosti současných elektronických cigaret. Dejte si pozor na některé obchodníky na internetu, kteří nabízí toto zboží, včetně e-liquidů za velmi nízké ceny prostřednictvím slevových portálů nebo nejrůznějších inzerátů. Je obtížné potom zakoupené zboží reklamovat.